Dom i zdrowie

Zwroty i powroty

Zobacz, kiedy kupujący może odstąpić od zakupu i zwrócić przedmiot sprzedawcy. Zebraliśmy najważniejsze informacje o zwrotach w jednym miejscu.

Zwroty i powroty

Formy kontaktu i godziny otwarcia

W wyniku zmian prawa konsumenckiego z dnia 25 grudnia 2014 roku kupujący ma większe prawa dotyczące zakupów na Allegro.

Prawa kupującego do zwrotu

  • Kupujący w większości przypadków ma prawo do odstąpienia od zakupu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od dokonania zakupu. Jeśli się na to zdecyduje, ma obowiązek odesłania towaru w ciągu 14 dni od daty odstąpienia, a sprzedający w tym samym czasie musi mu zwrócić pieniądze. Jednak może się też wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu otrzymania przedmiotu.
  • Jeżeli kupujący dokonuje zakupu na działalność gospodarczą, prawo do zwrotu nie obowiązuje.
  • Jeżeli sprzedający nie poinformuje kupującego o możliwości zwrotu (informacja zawarta na stronie aukcji), wówczas prawo do zwrotu zostaje przedłużone do 12 miesięcy.
  • Odstępując od zakupu, kupujący odsyła towar na swój koszt, natomiast sprzedający jest zobowiązany do zwrotu kosztu przedmiotu oraz przesyłki w jedną stronę. Przy czym może to być najniższy koszt dostępny na aukcji.
  • Prawo do zwrotu na Allegro przysługuje zarówno w przypadku zakupu w opcji Kup teraz, jak i w drodze licytacji.

W jakich przypadkach można odmówić przyjęcia zwrotu?

  • Gdy sprzedany przedmiot został sporządzony na specjalne zamówienie (np. biurko wykonane przez stolarza według wskazówek klienta).

Kupujący ponosi odpowiedzialność za obniżenie wartości rzeczy wynikające z korzystania w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru przedmiotu. W związku z tym jeśli przedmiot zostanie zwrócony w innym stanie, sprzedawca może dokonać zwrotu wpłaty obniżonej o utraconą wartość.

Sprzedawca udostępniając w swoich aukcjach Allegro Polecony InPost oraz Allegro Paczkomaty InPost, umożliwia kupującym darmowy zwrot, co zwykle spotyka się z dużym zainteresowaniem i wpływa na większą sprzedaż.

W jaki sposób dokonać zwrotu?

Można skorzystać z gotowego formularza dostępnego na stronach Allegro (http://poznaj.allegro.pl/bezpieczenstwo/kupuj-bezpiecznie/) lub stworzyć takie pismo samodzielnie. Co powinno się w nim znaleźć?

  • Tytuł. Pismo trzeba zatytułować. Wystarczy po prostu Formularz odstąpienia od umowy.
  • Adresat. Nazwa przedsiębiorcy, pełen adres pocztowy, można dodać telefon, numer faksu i adres e-mail.
  • Treść. Ja (imię i nazwisko) niniejszym informuję o moim odstąpieniu od umowy sprzedaży następujących rzeczy(*) umowy dostawy następujących rzeczy(*) umowy o dzieło polegającej na wykonaniu następujących rzeczy(*)

  • Ponadto, w dalszej kolejności: data zawarcia umowy, imię i nazwisko konsumenta, adres konsumenta, podpis i data.

Kupujący może powiadomić o odstąpieniu od umowy poprzez wiadomość e-mail, wypełniając formularz online lub składając oświadczenie na piśmie.