Zdjęcia - nowe zasady i porady

Skąd pozyskać dobre zdjęcia do ofert?

Atrakcyjne zdjęcie nie tylko wiernie oddaje wygląd sprzedawanego przedmiotu, ale też podkreśla jego walory. To jeden z kluczowych warunków, który może sprawić, że Twoja oferta będzie wyróżniała się wśród tysiąca podobnych na Allegro.

Skąd pozyskać dobre zdjęcia do ofert?

Jakie zatem zdjęcia będą atrakcyjnie prezentowały towar? Co zrobić, by oferta była jeszcze lepsza i cieszyła się większym powodzeniem przekładającym się na skuteczną sprzedaż?

  • Jakość. Zacznijmy od podstawowych warunków, jakie musi spełnić fotografia produktu. Przede wszystkim należy zadbać o jej jakość – wyostrzone kontury i odpowiednie nasycenie koloru to absolutna konieczność.
  • Tło i aranżacja. Warto również zastanowić się nad sfotografowaniem przedmiotu na białym tle oraz w aranżacji – obie formy przedstawienia będą pełniły inne funkcje i pokazywały sprzedawany przedmiot w różnych ustawieniach czy otoczeniu, np. komodę w sypialni czy przedmioty dekoracyjne takie jak np. poduszki ozdobne na kanapie w salonie.
  • Detal. W przypadku mebli oraz artykułów dekoracyjnych bardzo ważne jest dla użytkownika, aby móc obejrzeć dokładnie, z jakiego materiału zostały one wykonane. Przykładowo w meblach tapicerowanych liczy się rodzaj tkaniny, jaka posiada fakturę. W meblach drewnianych czy z płyty meblowej - kolor wybarwienia. W przypadku dekoracji - tekstylia, dekor, faktura czy splot. Dlatego warto robić zdjęcia przedstawiające również detal przedmiotu i prezentować je obok widoku całego przedmiotu.

Jeśli sam nie robisz zdjęć, to skąd masz pozyskiwać atrakcyjne fotografie?

  • Profesjonalizm. Jeśli zależy ci na wysokiej jakości ofert, pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnego fotografa. Wówczas nie będziesz musiał martwić się o odpowiednią jakość zdjęć. Dodatkowo, profesjonalista doradzi, jakie ujęcie i w jakiej aranżacji będzie najkorzystniejsze pod względem atrakcyjności sprzedawanych przez Ciebie przedmiotów.
  • Pozyskiwanie zdjęć i prawa autorskie. Pamiętaj jednak o tym, by fotograf przeniósł na Ciebie autorskie prawa majątkowe do wykonanych zdjęć, byś mógł je umieszczać w swojej ofercie. Posługiwanie się zdjęciami chronionymi prawami autorskimi bez zgody ich autora jest zabronione. Jeśli chcesz wykorzystać czyjeś zdjęcie, zapytaj najpierw o zgodę, mailowo lub pisemnie. Zdjęcia produktów można również pozyskać ze strony producenta.
  • Bank zdjęć. Najprostszym sposobem na pozyskanie atrakcyjnych zdjęć są banki zdjęć lub stocki, gdzie za opłatą możesz uzyskać potrzebne fotografie. Jednak rozwiązanie to może się okazać kosztowne z uwagi na fakt, że najczęściej należy wykupić cały pakiet zdjęć. Na szczęście w Internecie pojawia się coraz więcej banków bezpłatnych. Korzystając z nich, upewnij się, czy warunkiem wykorzystania komercyjnego zdjęcia nie jest umieszczenie pod obrazem nazwiska twórcy (zdjęcia oznaczone symbolem CCO można wykorzystywać dowolnie, łącznie z ich przeróbkami, natomiast symbol CC BY oznacza, że konieczne jest umieszczenie przy zdjęciu nazwiska jego autora).

Jak zatem widzisz, istnieje kilka sposobów pozyskania atrakcyjnych zdjęć. Jedno jest pewne – nowoczesna i przyciągająca uwagę oferta musi być opatrzona estetycznymi zdjęciami. Wybór sposobu pozyskania zdjęć do oferty powinien zależeć od ilości fotografii, jakich potrzebujesz, a także od Twojego budżetu.